מה ההבדל בין מצב סיעודי רגיל לסיעודי מורכב?

מה ההבדל בין מצב סיעודי רגיל לסיעודי מורכב?

באופן כללי, מצב סיעודי הוא מצב שבו אדם מתקשה לבצע לבדו פעולות יומיומיות בסיסיות כמו להתרחץ, להתלבש, לאכול לבד, לשלוט על הסוגרים ופעולות נוספות. אדם שאינו מסוגל לבצע את פעולות אלה מוגדר כסיעודי על פי מבחן התלות (ADLֹ) של המוסד לביטוח לאומי.

אולם, ישנם מצבים סיעודיים מורכבים יותר כמו אנשים הזקוקים למכונת הנשמה או סובלים מבעיות רפואיות נוספות המצריכות השגחה רפואית, כאשר מצב זה נקרא סיעודי מורכב.

בואו נראה את ההבדל בין השנים ואת דרכי הטיפול המומלצים בהם

מהו מצב סיעודי רגיל?

מצב זה הוא הנפוץ ביותר ואופייני לאנשים מבוגרים וקשישים הזקוקים לסיוע בפעולות בסיסיות כמו לאכול, להתלבש, להתרחץ, לקום/לשכב ולשלוט על הסוגרים. אנשי במצב סיעודי רגיל יהיו זקוקים לטיפול צמוד, מכיוון שברוב במקרים הם יהיו מרותקים לכיסא גלגלים או למיטה עקב בעיות רפואיות שונות.

אפשרויות הטיפול במצב סיעודי רגיל

כפי שאמרנו, אנשים הנמצאים במצב סיעודי רגיל יזדקקו לטיפול צמוד, ולכן הם יוכלו לקבלו על ידי מטפל צמוד בביתם, או בבית אבות סיעודי המטפל במצבים אלה. כיום ביטוח לאומי מעניק סיוע של מטפל לאחר אבחון וקבלת זכאות ל – 16-18 שעות שבועיות, אך ניתן להמיר את התשלום ולממן מטפל סיעודי צמוד/עובד זר לנוחות מיטבית.

כמו כן, ישנה אפשרות לטיפול בבתי אבות סיעודיים המעניקים את הסיוע הנדרש במצבים אלה.  משרד הבריאות מסייע במימון בתי האבות, על פי מצבו הכלכלי של המטופל, אך יש צורך לעמוד בקריטריונים מסוימים ולהגיש בקשות בהתאם.

מהו מצב סיעודי מורכב?

מצב זה דומה למצב סיעודי רגיל, אך מתווספות אליו בעיות רפואיות מורכבות מהן סובל המטופל, הדורשות השגחה רפואית קבועה. ברוב המקרים, כאשר מדובר במצב סיעודי מורכב, מטופלים אלה זקוקים לקבל טיפול רפואי והשגחה סיעודית צמודים מצוות רפואי. לדוגמה מכונות הנשמה, פצעי לחץ, חולי דיאליזה ובעיות רפואיות מורכבות נוספות.

אפשרויות הטיפול במצב סיעודי רגיל

אדם הנמצא במצב סיעודי מורכב, יכול לקבל סיוע מהיחידות הרפואיות של קופת החולים בביתו, או להמיר את שעות הסיוע הניתנות לו במימון מטפל צמוד/עובד זר. מובן שרק אם המצב הרפואי מאפשר לו להישאר בביתו. לחלופין, האופציה הטובה ביותר במקרים אלה היא בתי אבות סיעודיים המטפלים במצבים סיעודיים מורכבים על ידי צוות רפואי ומטפלים צמודים. נציין כי קיימים מצבים סיעודיים מורכבים ברמות שונות, ועל כן יש להתאים את המוסד הסיעודי על פי מצבו של המטופל על מנת שיוכל לקבל את הטיפול הטוב ביותר.

על התשלום במקרה זה אחראיות קופות החולים ויש לבדוק את ההליך מולן. באופן כללי, קופות החולים מסייעות בתשלום, אך המשפחות זקוקות להשלים חלק ממנו, אך במידה ואין למשפחה יכולת כלכלית לממן את התשלום למוסד הסיעודי, ניתן לקבל הנחה דרך פניה לעו"ס של הקופה.

אולי יעניין אותך עוד

מוזמן להתעניין בפוסטים האחרונים שלנו שיעזרו לך למצוא את המקום הנכון

צור קשר

נשמח לסייע לך לבחור את המקום הנכון!

Thank you! Your submission has been received!
אופס, משהו השתבש, אולי יש שדות שלא מילאת?
אבן יהודה
אום אל פחם
אופקים
אור יהודה
אילת
אריאל
אשדוד
אשקלון
באר שבע
ביתן אהרן
בני ברק
בני ציון
בת ים
ג'לג'וליה שדה חמד
גדרה
גן שמואל
גני תקווה
דבורייה
הוד השרון
הרצליה
חדרה
חיפה
טבריה
טייבה
טירה
טמרה
יפו
ירושלים
ירכא
כפר סבא
כרכור
נהריה
נורדיה
נס ציונה
נצרת
נשר
נתניה
עומר
עמק יזרעאל
עפולה
פקיעין
פתח תקווה
צפת
קדימה
קיבוץ אושה
קיבוץ יגור
קיבוץ מזרע
קיבוץ מעגן מיכאל
קיבוץ עין שמר
קריית בנימין
קריית ים
קרית אתא
קרית ביאליק
קרית גת
קרית מוצקין
קרית שמואל
ראשון לציון
רמת גן
שער העמקים
שפרעם
תל אביב
תל יצחק
תל מונד

בית אבות לתשושי נפש

בית אבות סיעודי

דיור מוגן